I z neštěstí můžeme být nešťastní.
Pro lidi má každá emoce význam, i ta negativní. Bez úzkostí a smutku bychom v dnešním světě neuměli fungovat. Přesto se ve společnosti objevují tlaky, podle kterých jsou žádány zejména pozitivní emoce.
Čím více člověk tyto tlaky vnímá, tím nižší je jeho duševní pohoda, vysvětluje v rozhovoru pro SME psycholog PETER HALAMA, který vede Ústav experimentální psychologie Centra společenských a psychologických věd SAV. Je spoluautorem nové studie v časopise Scientific Reports, kde zkoumali vliv nátlaku na štěstí.
V rozhovoru se dočtete:
Zda jsou Slováci šťastný národ a proč jsou severské země na předních místech v žebříčcích štěstí.
Což předurčuje, zda bude mít člověk dobrý život.
Proč jsou úzkosti důležité.
Jakou jsou výsledky výzkumu o nátlaku na štěstí.
Proč lidé na sociálních sítích sdílejí zejména šťastné okamžiky a fotografie.
Zda škodí psychice, přetvařujeme-li se na sociálních sítích.
Jaký je recept na štěstí.
Chodí k psychologům i šťastní lidé?
Když jsem ještě dělal psychologickou praxi, tak jsem šťastného člověka na sezení nepotkal. Ale psychologové nekorigují jen velmi negativní stavy. Nepracují jen s lidmi, kterým štěstí chybí. Velká část z nich dělá také tréninky sociálních dovedností nebo pomáhá s osobnostním růstem. Takže i šťastný člověk může přijít k psychologovi, pokud vnímá, že se v něčem ještě může zlepšit.
Jsou Slováci šťastný národ?
Neřekl bych, že jsou nešťastní. V žebříčcích štěstí vycházíme přibližně uprostřed. Ve Světovém indexu štěstí (World happiness index), který jsme používali iv nové studii, je Slovensko poslední roky umístěno kolem třicátého, čtyřicátého místa. Zkoumaných tam je přitom více než sto zemí. Není to v zásadě špatný výsledek, ale nepatříme mezi top favority na štěstí.
Proč jako nejšťastnější země vycházejí často ty severské? Za loňský rok to v žebříčku Světový index štěstí bylo Finsko.
Žebříčků štěstí je více a severské země jsou v nich vždy na předních místech. Hlavním důvodem za tím asi je, že mají dobré možnosti volby pro dobrý život. Souvisí to se sociálním systémem.
Mají rozvinutou demokracii, funkční státní a sociální instituce, sociální bezpečnost. Tamní lidé se nepropadají do výrazné chudoby. Mají nízkou míru korupce, tkví tam poměrně vysoká férovost. A samozřejmě za tím je i ekonomický rozvoj a to, že mají poměrně vysoký hrubý domácí produkt.