- Reklama -zprávy

Ženě s HIV transplantovaly kmenové buňky, vůči viru si vytvořila odolnost

Date:

Share:

Výsledky studie zatím nebyly zveřejněny v recenzovaném časopise.

NEW YORK. Američanka nakažená virem HIV si po transplantaci kmenových buněk vytvořila odolnost vůči tomuto viru. Podle vědců se může jednat o první ženu a celkově třetí osobu, která se z HIV vyléčila.

TASR o tom informovala na základě zpráv převzatých od stanice BBC a deníku The New York Times.

Pupečníková krev
Ženě nákazu virem lidské imunitní nedostatečnosti (HIV) potvrdily v roce 2013.

V březnu 2017 jí diagnostikovali leukémii a v srpnu téhož roku jí v rámci léčby tohoto onemocnění podali pupečníkovou krev od dárce. Ta obsahovala genovou mutaci, která viru HIV znemožňovala vniknout do buněk, píše The New York Times.

Ženě také transplantovaly kmenové buňky od jejího příbuzného.

Tato žena se 37 měsíců po transplantaci rozhodla nepokračovat ve vysoce aktivní antiretrovirové léčbě (HAART), která se používá u pacientů s HIV.

Výsledky jejích krevních testů v současnosti po více než 14 měsících od ukončení této léčby stopy viru HIV neobsahují. Žena podle všeho nemá ani rozeznatelné protilátky proti tomuto viru.

Vědci jsou přesvědčeni, že imunitní systém příjemce si v takovém případě dokáže vytvořit odolnost vůči HIV, píše BBC. Výsledky studie však ještě nebyly zveřejněny v recenzovaném odborném časopise.

První známý případ
Experti o případu této ženy informovali během zdravotnické konference v americkém městě Denver v úterý 15. února. Šlo o součást rozsáhlejší americké studie lidí s HIV, kteří podstoupili tento typ krevní transplantace v rámci léčby rakoviny a vážných onemocnění.

Jedná se o první známý případ, kdy byla taková metoda použita jako účinná léčba HIV.

Doposud byly známy dva případy mužů, kteří se z viru HIV vyléčili, připomíná The New York Times. V obou případech mužům transplantovaly kmenové buňky z kostní dřeně, které obsahovaly mutaci zabraňující infekci HIV.

Odborníci však tvrdí, že metoda s využitím pupečníkové krve je příliš riskantní na to, aby se mohla používat u většiny lidí s virem HIV.

Virus HIV u postižených osob způsobuje nemoc syndrom získané imunitní nedostatečnosti (AIDS). Téměř 38 milionů lidí po celém světě žije s virem HIV a přibližně 73 procent z nich podstupuje léčbu, píše The New York Times.

━ nové příběhy

Hledáte univerzální jízdní kolo? Poradíme vám, které se vám bude jistě líbit

Jsou jízdní kola, která jsou speciálně uzpůsobena např. na jízdu po asfaltu, ale když si jej vezmeme do přírody nebo na štěrk, bude pro...

Které konferenční židle vybrat, aby vám sloužily mnoho let?

Jestliže přijdeme do veřejných prostorů, do státních institucí, nebo do firem či kdekoli, kde si potřebujeme sednout, zpravidla usedáme na konferenční židle, případně můžeme...

Kožený opasek: Symbolika moci a elegance

Pásek pro muže není jen praktický doplněk, ale i symbol. Symbolizuje sílu, moc a eleganci. Muž, který dbá na svůj vzhled a nosí kvalitní...

Spam a phishing – Jak ochránit firemní data v digitálním světě

V dnešní digitální éře se spam a phishing staly běžnou hrozbou pro firmy všech velikostí. Tyto podvodné praktiky se snaží zneužít důvěru uživatelů a...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...
- Komerční sdělení -pr článek