- Reklama -zprávy

Ženě s HIV transplantovaly kmenové buňky, vůči viru si vytvořila odolnost

Date:

Share:

Výsledky studie zatím nebyly zveřejněny v recenzovaném časopise.

NEW YORK. Američanka nakažená virem HIV si po transplantaci kmenových buněk vytvořila odolnost vůči tomuto viru. Podle vědců se může jednat o první ženu a celkově třetí osobu, která se z HIV vyléčila.

TASR o tom informovala na základě zpráv převzatých od stanice BBC a deníku The New York Times.

Pupečníková krev
Ženě nákazu virem lidské imunitní nedostatečnosti (HIV) potvrdily v roce 2013.

V březnu 2017 jí diagnostikovali leukémii a v srpnu téhož roku jí v rámci léčby tohoto onemocnění podali pupečníkovou krev od dárce. Ta obsahovala genovou mutaci, která viru HIV znemožňovala vniknout do buněk, píše The New York Times.

Ženě také transplantovaly kmenové buňky od jejího příbuzného.

Tato žena se 37 měsíců po transplantaci rozhodla nepokračovat ve vysoce aktivní antiretrovirové léčbě (HAART), která se používá u pacientů s HIV.

Výsledky jejích krevních testů v současnosti po více než 14 měsících od ukončení této léčby stopy viru HIV neobsahují. Žena podle všeho nemá ani rozeznatelné protilátky proti tomuto viru.

Vědci jsou přesvědčeni, že imunitní systém příjemce si v takovém případě dokáže vytvořit odolnost vůči HIV, píše BBC. Výsledky studie však ještě nebyly zveřejněny v recenzovaném odborném časopise.

První známý případ
Experti o případu této ženy informovali během zdravotnické konference v americkém městě Denver v úterý 15. února. Šlo o součást rozsáhlejší americké studie lidí s HIV, kteří podstoupili tento typ krevní transplantace v rámci léčby rakoviny a vážných onemocnění.

Jedná se o první známý případ, kdy byla taková metoda použita jako účinná léčba HIV.

Doposud byly známy dva případy mužů, kteří se z viru HIV vyléčili, připomíná The New York Times. V obou případech mužům transplantovaly kmenové buňky z kostní dřeně, které obsahovaly mutaci zabraňující infekci HIV.

Odborníci však tvrdí, že metoda s využitím pupečníkové krve je příliš riskantní na to, aby se mohla používat u většiny lidí s virem HIV.

Virus HIV u postižených osob způsobuje nemoc syndrom získané imunitní nedostatečnosti (AIDS). Téměř 38 milionů lidí po celém světě žije s virem HIV a přibližně 73 procent z nich podstupuje léčbu, píše The New York Times.

━ nové příběhy

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Jak poznat opravdu kvalitní kotvičník?

Kotvičník zemní je malou nenápadnou rostlinkou, které byste si venku na louce pravděpodobně ani nevšimli. To by ovšem byla věčná škoda. Kotvičník totiž může...

Zahradní párty bez alkoholu: Ano, nebo ne?

Nemusíte zrovna patřit k vyznavačům iniciativy Suchej únor, abyste se zamysleli nad tím, v jaké míře na své oslavě podávat alkohol a zda tak...

Autoskla Brno a okolí vymění expresně a v nejlepší kvalitě

Jste právě pracovně vytížení a potkala vás nepříjemná nehoda, při níž vám prasklo čelní sklo u osobního vozidla? Anebo co nevidět odjíždíte na dovelenou...

Kvalitní ochranné plastové krytky i povrchovou úpravu plastem nabízí VINYL-FLEX

V České republice najdeme společnost VINYL-FLEX, s.r.o., která je prvním výrobcem i prodejcem ochranných plastových krytek VINYL-FLEX® u nás, konkrétně se sídlem v Ústí nad Labem....
- Komerční sdělení -pr článek